Benátky

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Rozloha: 414,57 km2
Počet obyvateľov: 270 660
Región: Benátsko | Rozloha: 414,57 km2 | Počet obyvateľov: 270 660

Benátky sú hlavným mestom regiónu Benátsko (Veneto) a ležia uprostred plytkého vnútrozemského mora.

Boli vytvorené zo 118 ostrovov, ktorých bahnitých povrch nebol vhodný na stavanie, ale vtedajší obyvatelia boli vyhnaní a museli sa prispôsobiť podmienkam. Podarilo sa im to veľmi zaujímavým spôsobom – vrážali kmene stromov jeden vedľa druhého až na úroveň pevného podkladu slieňa, a hneď na to nasledovala ďalšia vodorovná vrstva podkladu. Aj kvôli tomuto Benátky klesajú (asi 2-3mm za rok), čo podmienilo stavanie hrádzí.

Mesto je známe gondolami, najdôležitejšie dopravné prostriedky mesta, ktoré prepravujú ľudí vo viac ako 170 úzkych kanáloch.

Benátky sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO najmä kvôli svojim stavbám, ktoré sú ojedinelé a originálne. Najdôležitejšia tepna mesta je Canale Grande (Veľký kanál), ktorá spája malé uličky, vedúce do romantických zákutí, námestí a tiež k hlavným pamiatkam. Tí, ktorí prichádzate do mesta autom, ďaleko sa nedostanete, musíte ho totižto zaparkovať na pevnine, alebo hneď na okraji mesta na jednom z veľkých parkovísk. Po meste sa dá pohybovať len po vlastných, alebo vodnými taxíkmi – gondolami.

Historické pamiatky v Benátkach

K najvýznamnejším historickým pamiatkam nepochybne patrí bazilika Santa Maria della Salute, ktorá bola postavená na pamiatku strašného moru. Asi najznámejšia a najvychýrenejšia časť mesta je Námestie sv. Marca plné holubov, nachádzajú sa tu významné stavby Benátok, ktorými sú bazilika sv. Marca a Dóžov palác, kde sú platené vstupy (cca 4€ bazilika, 13€ palác). Z Námesia sv. Marko Vaše kroky mali viesť k dvom veľkým stĺpom, ale pozor! Ak veríte v povery, neprejdite pomedzi ne, pretože legenda hovorí, že budete mať nasledujúce roky nešťastie. Nezabudnite navštíviť i Zvonicu, ktorá svojou výškou 99m ponúka nádherný výhľad na Benátky. Medzi ďalšie významné stavby patria kostol San Simeone Piccolo, kostol San Geremia, ktorý ukrýva ostatky sv. Lucie, Fondaco dei Turchi, zaujímavý sklad tureckých obchodníkov, renesančný palác Palazzo Vedramin Calergi, Ca' Pesaro – nádherný barokový palác, kde nájdete Múzeum orientálneho a moderného umenia, ďalej krásny gotický palác Ca' d'Oro (Zlatý dom), rybí trh, ktorý je starý takmer 600rokov. A nenechajte si újsť ani Impozantný kamenný most Ponte di Rialto, ktorý ponúka výhľad na Veľký kanál (Canale Grande).

Karneval v Benátkach

Karneval je neodmysliteľnou súčasťou mesta a koná sa od februára, niekedy od začiatku marca a končí pár dní pred Popolcovou stredou. Zvláštny význam mal posledný štvrtok, kedy sa karnevalu zúčastnil i dóža so svojou manželkou a ten kto ho spozná v dave tisíce masiek, bude mať šťastný celý rok.

Zaujímavé výlety ponúkajú aj iné, menšie ostrovy. Ostrov Murano, ktorý sa skladá z piatich ostrovov má dodnes zachovalú kultúru a tradície, hlavne čo sa týka skla. Ostrov je centrum sklárskeho priemyslu a môžete tu navštíviť Museo Vetrario (Múzeum skla), v ktorom je vystavených viac než 4000 exponátov.

Neďaleký rybársky ostrov Burano je ľahko poznať už z diaľky, vďaka šikmej kostolnej veže.

Lido di Venezia, ostrov vodných radovánok, je ostrov kde nájdete hotely i krásne piesočnaté pláže. Pýši sa filmovým festivalom Mostra Internationale del Cinema, ktorý sa koná koncom augusta, a nepochybne stojí za návštevu.

Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z mesta Benátky?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol