História a dejiny Talianska

História a dejiny Talianska

Rím, či Taliansko sú pojmami v histórii, ktoré nemožno obísť, pretože s nimi bezprostredne súvisí civilizácia všetkých európskych národov. Nemôžeme zabudnúť spomenúť slová „Res pubblica“ tzn. republika, a v doslovnom preklade „vec verejná“. Prešla ako synonymum politického zriadenia až do moderných čias.

Už v staroveku tu existovalo veľa mestských štátov a mestá Etruskov. Ich kultúra bola nepochybne veľmi bohatá a o tom sa môžete presvedčiť v múzeách napríklad v Tarquinii, vo Florencii alebo Vatikáne. V 8.storočí pr.n.l. sa z niekoľkých osád konsoliduje nové mesto, Rím, a následne vzniká Rímska ríša, ktorá dominuje viac ako tisíc rokov. Historický pôvod Ríma je zahalený legendami. Hovorí sa, že dvojčatá Romulus a Remus boli Aeneovými potomkami so zmiešanou trójskou a latinskou krvou. Po narodení dvojčat ich strýko zabil matku detí a Romulusa a Remusa hodil do rieky Tiber. Zachránila ich vlčica, ktorá ich aj dojila, dokým ich nenašiel kráľov pastier. Po čase vyšla pravda najavo a bratia zabili svojho strýka. Chceli založiť mesto, kde Tiber obkolesovalo sedem pahorkov, ale to sa podarilo len Romulusovi. Remus bol zabitý po ich krvavej hádke. Tradičný dátum založenia mesta je rok 753 pr.n.l.

Rímska republika si časom prešla punskými vojnami, obdobie rozmachu za vlády Caesara a taktiež čelila Spartakovmu povstaniu. Obdobie za vlády cisára Augustusa bolo veľmi dôležité, pretože vtedy kontrolovala Rímska ríša celú Stredozemnú oblasť, v tom najväčšom rozkvete bola ríša v 1. a 2. storočí n.l. V tých časoch pod Rímsku ríšu patrila oblasť od územia dnešnej Veľkej Británie až po Egypt. V historických knižkách sa koniec ríše pripisuje na rok 395, kedy sa Rímska ríša najskôr rozdelila na Západorímsku a Východorímsku, ktorá sa rozpadla v roku 1453. Až do roku 1861 existovalo viac štátov na Apeninskom polostrov, ktoré v tomto roku kráľ Viktor Emanuel zjednotil.

V 1.sv.vojne bojovalo Taliansko na strane Dohody. V roku 1922 sa po pochode na Rím stal predsedom vlády fašistický diktátor Benito Mussolini. Počas druhej svetovej vojne sa pridalo Taliansko k strane Nemecka, čo viedlo k porážke tohto štátu. Kráľovstvo bolo od r.1946 zrušené a nahradené republikou.


Lacné letenky
1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.