Základné informácie o Taliansku

Základné informácie o Taliansku

Taliansko, obdarené krásou prírody v jej nespočetných podobách, patrí medzi najzaujímavejšie, najpríťažlivejšie a najpôvabnejšie krajiny sveta. Koho by predsa nenadchol pohľad na zasnežené končiare alpských štítov, a na slnkom zaliate pláže s azúrovou vodou, či na očarujúco krásne pomarančovníkové a citrónovníkové sady.

Keď začujeme slovo „Taliansko“ v každom z nás vyvoláva nejakú predstavu. Niekomu zaznie v ušiach motor áut Alfa Romeo, priaznivcom športu sa pred očami vynoria slávni futbalisti, zdatní lyžiari a atléti. A keďže talianska kuchyňa má svoje meno, cítia jej znalci v ústach chuť makarónov a parmezánu, vyprážané calamari, ťažké i ľahké vína a samozrejme najväčší výber pízz na svete.

Taliansko je štát v južnej Európe na Apeninskom polostrove v tvare čižmy. Hraničí so Švajčiarskom, Rakúskom, Francúzskom a Slovinskom. Súčasťou sú aj 2 samostatné štáty: Vatikán a San Marino. Ku krajine patria aj dva veľké ostrovy v Stredozemnom mori: Sardínia a Sicília. Z východu krajinu obmýva Jadranské, zo západu Tyrhénske a z juhu Iónske more. Dominantné výšky krajiny sú v Alpách, a v nich sú mnohé jazerá. Časté sú aj zemetrasenia a sopečné činnosti sopiek Etna a Vezuv.

Jazyk v Taliansku

Z jazykovej stránky je to takmer jednoliaty štát. Taliančina, dnešný úradný jazyk, sa vyvinula podobne ako ostatné románske jazyky z ľudovej latinčiny. Vďaka talianskym spisovateľom Danteho, Petrarcu a Boccaccia sa budovala na základe florentského dialektu.

Pri hraniciach s Rakúskom žije malá nemecká menšina, vo Valle d'Aosta francúzska a v okolá Terstu malá slovinská menšina. V okolí mesta Alghero na Sardínii sa hovorí katalánskym dialektom.

Základné informácie o Taliansku

  • oficiálny názov: Talianska republika, „Repubblica Italiana“
  • počet obyvateľov: 60 813 326
  • rozloha: 301 338 km2
  • hlavné mesto: Rím (Roma) - 2,8 miliona obyvateľov
  • úradný jazyk: taliančina
  • mena: Euro, 1€ = 100c
  • štátne zriadenie: pluralitná republika s dvojkomorovým parlamentom
  • náboženstvo: 97 % katolícka církev, 1,5 % valdénská evanjelická cirkev, ostatní sú moslimovia a nedefinovaní
  • hymna: Bratia Taliani „Fratelli d'Italia“
  • telefonická predvoľba: 0039

Lacné letenky
1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.